Reportaż ślubny – zdjęcia inne niż wszystkie

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, dlatego tak istotne jest, by zdjęcia oddały prawdziwą atmosferę, jaka panowała tego dnia. Co to oznacza w praktyce? Mniej zdjęć pozowanych, więcej prawdziwych emocji! 

Fotoreportaż ślubny lub fotografia ślubna w stylu reportażu to bardzo ciekawe podejście do tego, jak można utrwalić na zdjęciach ten wyjątkowy dzień. Jeszcze kilka lat temu znalezienie par młodych, które zdecydowałyby się na takie zdjęcia, było dość trudne, co też doskonale rozumiem. W ten dzień, który planowało się od miesięcy, chce się mieć wszystko pod kontrolą, także sesję zdjęciową. Ale w przypadku fotografii nie zawsze jest to receptą na udany efekt. Wraz z modą na autentyczność a nie pozowanie, coraz więcej młodych par decyduje się zamówić właśnie fotoreportaż ślubny. 

Czym jest fotoreportaż ślubny?

Autentyczny fotoreportaż ślubny to proces dokumentowania wydarzeń za pomocą aparatu bez jakiegokolwiek kontrolowania lub wpływania na sytuację. Fotograf jest po to, by uchwycić prawdę wydarzenia. Doskonale ilustruje to znane powiedzenie: lepsze jest wrogiem dobrego. Gdy zaczynasz coś poprawiać i ulepszać, także na zdjęciu, zazwyczaj okazuje się, że efekt wcale nie jest korzystny. Prawda i autentyzm zawsze się obronią!

Dlatego jako fotograf ślubny przygotowujący fotoreportaż, skupiam się nie tylko na tych wielkich wydarzeniach, jak złożenie przysięgi małżeńskiej czy pierwszy taniec, ale także na zabawnych i spontanicznych momentach, bo to właśnie w nich kryje się piękno tego dnia. Z jednej strony splecione ręce młodej pary i wzruszenie na twarzach ich rodziców, z drugiej wygłupy na parkiecie czy pełna konsternacji mina panny młodej, gdy nie udało się ukroić ładnego kawałka tortu! 

To właśnie takie kadry złożą się na unikalną historię Waszego ślubu i do takich zdjęć będziecie z radością wracać po 5, 10 czy 50 latach od wesela, płacząc i ze wzruszenia, i ze śmiechu! 

Fotoreportaż ślubny w Krakowie

Fotografowi, tak jak i parze młodej, najbardziej zależy na tym, aby zdjęcia wyszły olśniewająco. Dlatego wielu profesjonalnych fotografów ślubnych woli wszystko dokładnie zaplanować, by jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia mieć w głowie ułożony plan działania. Daje to poczucie bezpieczeństwa, ale jest jednocześnie prostą drogą nie tylko do wypalenia zawodowego, ale i robienia zdjęć, które nie mają w sobie nic wyjątkowego. A przecież każdy ślub jest wyjątkowy, bo to niepowtarzalna historia dwójki zakochanych, i trzeba to pokazać na fotografiach! 

Dla mnie fotoreportaż ślubny to emocje, spontaniczność, nieskrępowana zabawa i prawdziwa miłość młodej pary. Tak właśnie podchodzę do tego zadania. Nie inscenizuję wszystkich kadrów i nie ustawiam pary młodej do każdego zdjęcia. Wyjątkiem są oczywiście zdjęcia grupowe z rodziną i najbliższymi oraz mini sesja młodej pary, jeśli się na nią wcześniej umówimy. Taki sposób pracy wymaga ode mnie bycia czujną przez cały czas, by nie przeoczyć żadnego ciekawego kadru, ale owocuje niepowtarzalnymi zdjęciami! 

Fotografując na przestrzeni lat młode pary w tych samych lokalizacjach w Krakowie i okolicach, za każdym razem otrzymuję zupełnie inne zdjęcia. To jest właśnie przewaga fotoreportażu nad pozowanymi ujęciami. 

Dla kogo jest fotoreportaż ślubny?

Wybór fotografa na ślub jest niezwykle ważny. Należy wziąć pod uwagę nie tylko efekt końcowy, w postaci zdjęć, ale również to, jak będzie przebiegać współpraca podczas kilkunastu godzin bardzo intensywnego dnia. Między parą młodą a fotografem musi panować dobra atmosfera. By tak było, trzeba wiedzieć, w jaki sposób fotograf pracuje podczas robienia zdjęć. Wielu bazuje na tradycyjnym stylu, inscenizując i ustawiając znaczną część kadrów. Jeśli para młoda jest bardzo nieśmiała i nie czuje się pewnie przed obiektywem aparatu, pozując po kilkanaście razy do tego samego ujęcia, lepszym rozwiązaniem może być właśnie fotoreportaż ślubny. 

Fotoreportaż jest także idealny dla osób spontanicznych, które zamiast pozowania do zdjęć, chcą się cieszyć tym wyjątkowym dniem i zależy im na tym, by fotograf robił zdjęcia bez ingerowania w naturalny bieg wydarzeń. 

By znaleźć fotografa, który będzie dla Was idealny, najważniejsza jest szczera rozmowa z nim. Przed podpisaniem umowy zawsze spotykam się z parą młodą, by porozmawiać o ich wizji i moim pomyśle na zdjęcia. Musimy bowiem sprawdzić, czy nasze ścieżki się pokrywają – to jest gwarantem sukcesu. Fotoreportaż ślubny to znakomity sposób na szczere, autentyczne i niepozowane zdjęcia, które oddadzą dokładnie taką atmosferę i klimat, jakie panowały na ślubie i weselu. 

Szukasz fotografa na wesele?

Zapoznaj się z moją ofertą ślubna, nie zwlekaj i zgarnij rabat do 1000 zł z kodem MYDAY1000.