- 1. Bagaż doświadczeń i umiejętności W dniu ślubu
Twój fotograf niesie ze sobą nie tylko ciężki plecak ze sprzętem fotograficznym (waży aż 10 kg!), ale przede wszystkim cały bagaż doświadczeń i wiedzę, którą posiada na temat fotografii. Dzięki swoim umiejętnościom wie, jak się ustawić, by złapać najlepsze światło, i jaki obiektyw użyć w danej sytuacji. Co więcej, wie, jakie ustawienia aparatu sprawdzą się w różnych warunkach. Atrybutem profesjonalnego fotografa jest także umiejętność pracy ze światłem. Ten z pozoru mało znaczący element jest niezwykle istotny – światło trzeba widzieć tu i teraz, nie da się go odtworzyć na zdjęciu. To nie wszystko! Profesjonalny fotograf ślubny potrafi wychwycić te najważniejsze momenty i uchwycić je na zdjęciach w taki sposób, by oddały piękno danej chwili. To właśnie ta wiedza pozwala mu zarabiać – tak jak Tobie, na Twoim stanowisku pracy.
- 2. Stały kontakt i obecność
Może sobie nie zdajesz z tego sprawy, ale praca fotografa ślubnego zaczyna się już od pierwszego kontaktu z Tobą – mailowego, telefonicznego, osobistego. Fotograf ślubny przygotowuje dla Was indywidualną ofertę, w której uwzględnia Wasze pragnienia, pomysły, preferencje. Dzięki niemu nie musicie się rozpraszać drobiazgami i w dniu ślubu skupiacie się wyłącznie na najważniejszym – celebracji Waszego uczucia.
- 3. Dopełnienie warunków umowy
Fotograf ślubny jest takim niewidocznym duchem, który uwiecznia najważniejsze momenty od momentu przygotowań, poprzez ceremonię ślubną, zabawę weselną, aż do późnych godzin nocnych. Cóż, jakby nie było – jego „dzień” pracy trwa z reguły około 12 godzin, od rana aż do nocy… W tym czasie dba on nie tylko o techniczne aspekty wykonywania zdjęć, ale także o nawiązanie relacji z parą młodą i jej gośćmi. To przecież Wasze emocje mają być uwiecznione na zdjęciach, a ulotność magicznych chwil ma pozostać z Wami na zawsze. Większość par młodych decyduje się także na sesję ślubną w plenerze, w innym dniu niż ceremonia ślubna. Tutaj również w rękach fotografa leży cała organizacja tego dnia i pomoc w wyborze miejsca, gdzie wykonane będą wyjątkowe zdjęcia.
- 4. Selekcja i obróbka zdjęć
I tu po raz kolejny dochodzimy do momentu, w którym okazuje się, że praca fotografa to nie tylko robienie zdjęć. Podczas reportażu ślubnego fotograf wykonuje setki, a nawet tysiące zdjęć. Czy chciałoby Ci się je wszystkie oglądać? No właśnie… Zadaniem fotografa ślubnego jest zatem dokonanie selekcji zdjęć i optymalny wybór tych najlepszych ujęć z każdego momentu. Wszystko w taki sposób, byście czuli, że historia opowiedziana na zdjęciach jest tą Waszą, jedyną i najpiękniejszą. Po selekcji przychodzi czas na obróbkę zdjęć przy użyciu profesjonalnych programów graficznych (i tu także potrzebna jest wiedza fotografa). Jak wiadomo, im większa ilość zdjęć, tym więcej czasu należy poświęcić na ich obróbkę.
Jak to wygląda u mnie? Podczas całego reportażu ślubnego wykonuję około 2000-4000 zdjęć. Jeśli pracuję z drugim fotografem, wówczas liczba ta wzrasta około 1,5-2 razy. Selekcji zdjęć dokonuję dwu- lub trzyetapowo. Podczas wstępnej selekcji usuwam około 50% materiału. Po drugiej (z reguły ostatniej) selekcji zostają już tylko prawdziwe perełki, czyli około 10-15% ze wszystkich zdjęć. Selekcja 1000 surowych zdjęć (bez obróbki) zajmuje mi około 40 minut, 1500 zdjęć - około godziny.
- 5. Koszty ponoszone przez fotografa ślubnego
Na koniec jeszcze kilka aspektów z tzw. backstage’u pracy fotografa ślubnego i kosztów, które musi ponosić podczas swojej pracy.
- · ZUS i podatek dochodowy
Tak, fotograf ślubny jest dokładnie takim samym przedsiębiorcą jak każdy inny Kowalski w naszym kraju. Co miesiąc opłaca składki ZUS-owskie, podatki i inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- · Sprzęt, serwisowanie i eksploatacja
W dniu ślubu fotograf ma ze sobą dwa aparaty, kilka obiektywów, kilka kart pamięci, kilka baterii. Wszystko po to, by uniknąć niespodzianek typu awaria, zepsuty sprzęt, rozładowana bateria. Do tego dochodzi konieczność serwisowania sprzętu, przynajmniej raz w roku.
Często zdarza się tak, że fotograf musi dojechać w konkretne miejsce ślubu i płacić przy tym za paliwo, za nocleg. Do obróbki zdjęć potrzebuje nie tylko światła (i opłaconych rachunków za prąd :) ), ale także odpowiedniego oprogramowania – niejednokrotnie płatnego.