Fotografia analogowa, czyli jak wyczarować magiczne zdjęcia ślubne

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci o czymś, co w fotografii kocham najbardziej. O emocjach, chęci uchwycenia ulotnych chwil w zaledwie kilku kadrach, o cofnięciu się w czasie, kiedy klisza do aparatu była nieodłącznym elementem każdego wakacyjnego wyjazdu. Fotografia analogowa – dla wielu przeżytek, który ustąpił miejsca zdjęciom cyfrowym, a dla mnie wyjątkowy sposób na uwiecznienie Waszych uczuć w  niecodzienny sposób. Czym różnią się zdjęcia analogowe od cyfrowych? I czy warto zdecydować się na taki rodzaj reportażu ślubnego? Zobacz, jakie pytania najczęściej zadają mi klienci, którzy zastanawiają się nad pamiątką ślubną w postaci zdjęć na kliszy.

Fotografia analogowa – co to takiego?

Fotografia analogowa, czyli inaczej fotografia tradycyjna to zdjęcia, których nośnikiem jest specjalny, światłoczuły materiał - klisza. Jak wygląda wywoływanie zdjęć analogowych? Opowiem Ci na moim przykładzie. Po zrobieniu zdjęć wysyłam kliszę do wywołania i zeskanowania w jednym z laboratoriów, z którymi współpracuję. Ich zadaniem jest wywołanie kliszy, a następnie zeskanowanie negatywu w skanerze Fuji Frontier SP-3000. Efektem tych prac jest plik cyfrowy, który przesyłany jest z powrotem do mnie. Na tym etapie sprawa wygląda już podobnie jak ze zdjęciami cyfrowymi. Można je dowolnie obrabiać, retuszować i drukować. Warto zauważyć, że uzyskane zdjęcia analogowe są naprawdę dobrej jakości - można je wykorzystać do zrobienia albumu lub wydrukowania nawet w rozmiarze 30x40 cm.

Czym różnią się zdjęcia analogowe od zdjęć cyfrowych?

Jak można się domyśleć, zasadniczą rolę odgrywa tu sposób robienia zdjęć. W fotografii analogowej posługujemy się tradycyjnymi aparatami fotograficznymi z kliszą, która jest w stanie pomieścić standardowo 36 kadrów. W fotografii cyfrowej do dyspozycji mamy cyfrowe aparaty fotograficzne z kartami pamięci, na których zapisać można setki, a wręcz nawet tysiące fotografii. Dla mnie osobiście robienie zdjęć analogowych to idealny sposób na rozbudzenie wyobraźni, a także możliwość przeniesienia się do Waszego świata. Pracując ze zwykłą cyfrówką, mogę wykonać 10 albo i więcej tych samych ujęć, a na koniec wybrać to, które wyjdzie najlepiej. Ze zdjęciami na kliszy jest tak, że muszę dokładnie przemyśleć, co ma się znaleźć na zdjęciu i co chcę na nim przekazać – w końcu mamy ich tylko 36! W związku z tym każde ze zdjęć analogowych jest w pełni niepowtarzalne – być może nie perfekcyjne, nie przepozowane, ale idealnie odzwierciedlające Was takimi, jakimi naprawdę jesteście.

Dlaczego warto zdecydować się na ślubne zdjęcia analogowe?

Zdjęcia na kliszę to moim zdaniem wyjątkowy sposób na przemycenie magii w zdjęciach, które staną się Waszą pamiątką na całe życie. Tutaj nie ma miejsca na schematy, pozowanie, cyfrową perfekcję. W zdjęciach analogowych widać po prostu Was – gorące uczucie ukryte w spojrzeniach, emocje, niedoskonałości, które teraz stają się prawdziwą ozdobą. Za co jeszcze kocham zdjęcia na kliszy? Za element niespodzianki, który pojawia się dosłownie za każdym razem podczas robienia zdjęć aparatem analogowym. Ten nagły powiew wiatru, który rozwiewa idealnie ułożoną fryzurę Panny Młodej, przypadkowe spojrzenia wyrażające pełnię uczuć Pary Młodej. Nic tak bardzo nie rozśmieszy Was po latach, jak te niewyreżyserowane pozy, które pokazują Was takimi, jakimi jesteście. Wiele par młodych, z którymi współpracowałam, przyznaje, że zdjęcia z kliszy są tymi, do których wracają najczęściej. Te zaledwie 36 ujęć jest dla nich o wiele cenniejsze niż setki zdjęć cyfrowych wykonywanych w ramach reportażu ślubnego. Zdjęcia na kliszy to w końcu idealna okazja do tego, by na moment zatrzymać się w szalonym tempie ślubnych przygotowań. To Wasz czas, w którym możecie zapomnieć o stresie związanym z ceremonią ślubną, z perfekcyjnym pozowaniem do zdjęć i chęcią ukazania się z jak najlepszej strony. Podczas wykonywania zdjęć analogowych daję Wam czas na oddech i bycie ze sobą, tak po prostu. :)

Czy cały reportaż ślubny można wykonać analogowo?

Pary młode, które decydują się na pamiątkę w postaci zdjęć analogowych, najczęściej proszą o zapisanie całej sesji na jednej kliszy, czyli w 36 ujęciach. Nie znaczy to jednak, że nie ma możliwości przygotowania całego reportażu ślubnego w wersji analogowej. Wręcz przeciwnie, zdjęcia na kliszy mogą się okazać jeszcze piękniejsze, a przy tym niepowtarzalne. Wszystko zależy od możliwości finansowych pary młodej i tego, jak dużą kwotę chcą przeznaczyć na zdjęcia analogowe, które mają stać się pamiątką dnia ich ślubu.

Jak rozpoznać profesjonalnego fotografa ślubnego, który specjalizuje się w zdjęciach analogowych?

Przede wszystkim warto sprawdzić portfolio  fotografa, który ma przygotować dla Was zdjęcia na kliszy. Zobaczcie, w jaki sposób fotograf ślubny wychwytuje najważniejsze momenty podczas sesji i jaki jest jego styl pracy. Dobrym pomysłem jest także zapytanie fotografa o to, z jakich klisz korzysta podczas robienia zdjęć i czy faktycznie są to profesjonalne klisze portretowe. Dla przykładu, ja korzystam z:

  • - klisz kolorowych: Kodak Portra 100, Kodak Portra 400, Kodak Portra 800; 
  • - klisz czarnobiałych: ILFORD HP5 400, Kodak T-MAX 400, Kodak T-MAX 3200 oraz ILFORD Delta 3200.